ВУЗ ШАГ

Дружелюбівський НВК "загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад"

   






Оцініть, будь ласка, сайт нашого закладу




Результати

Конспект уроку з української літератури 11 клас

Українська література  11 клас

Тема: "Я (Романтика)"- новела про добро і зло в житті та в душі. Проблема внутрішнього роздвоєння людини між гуманізмом і обов'язком

Мета: навчити учнів розуміти ідейно-художній зміст новели, розвивати навички аналізу твору, логічне мислення; спробувати розібратися в складній психології революціонера-фанатика; формувати гуманістичні ідеали, почуття відповідальності за свої вчинки, життєвий вибір.

Обладнання: текст новели "Я(Романтика)", портрет М. Хвильового.

Тип уроку: комбінований.

                                                    Хід уроку

І. Орг. класу.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Літературний диктант.

1. Назвіть справжнє прізвище Миколи Хвильового.(Фітільов)

2. Яким числом захоплювався Микола Хвильовий?(13)

3. Де народився письменник?( На Харківщині)

4. Кому завдячує письменник тим, що рано перечитав російську класику? (Батькові)

5. Яку літературну структуру організував Хвильовий? (ВАПЛІТЕ)

6. Коли тривала літ. дискусія? (1925-1928 рр.)

7. Чи був членом КП(б) Хвильовий? (Так)

8. Як про себе в літературі заявив Хвильовий ?( Як поет)

9. Як про себе часто любив говорити письменник? (Я Хвильовий. бо хвилююся).

10. Назвіть першу збірку новел Хвильового ("Сині етюди")

11. Кому були адресовані передсмертні листи письменника? (Любові Уманцевій і товаришам).

12. Як помер Микола Хвильовий? (Застрелився)

ІІІ. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності

Тема роздвоєності людської особистості не нова в літературі: пригадайте Фауста й Мефістофеля, Доріана Грея, Лукаша.

Однак у творчості Хвильового, особливо в новелі "Я(Романтика), "Я" і "анти-Я" - це не лише символи добра і зла, свободи й рабства, Автор не тільки показує. що людина, яка проміняла справжні цінності життя на фальшиві, приречена на забуття, а й переконливо доводить, що така людина втрачає моральність і навіть забуває святу заповідь: "Поважай матір і батька своїх".

ІV. Вивчення нового матеріалу

1. Слово вчителя

2. Бесіда:

- Кому Хвильовий присвятив новелу "Я(Романтика)"?

- Яка проблематика твору? (Гуманність - фанатичні ідеї, добро - зло, нівелювання, деградація людини-фанатика).

- Яким вступом починається новела? Із чим асоціюється образ матері?

- Де відбуваються події? Чому?

- Назвіть членів трибуналу. Як їх описано в новелі? Зачитайте.

- Чому розповідь ведеться від першої особи?

- Назвіть складові "Я" (Таблиця).

                                                              

                                                                                     Я

Доктор Тагабат ( "мій звірячий інстинкт")

Дегенерат ("сторож моєї душі")

Андрюша ("квола воля")

Мати ("другий кінець моєї душі")

 

- Дайте характеристику героям.

- Яку роль у новелі відіграє число 666? Чи розуміє герой. що служить дияволу?

- Чи вірить мати у перемогу добра над злом у душі свого сина? Як вона називає сина?

- Проаналізуйте картину присудження до розстрілу вдови, матері трьох дітей.

- Які фрази найкраще розкривають внутрішню драму героя? Матері?

- Як ви вважаєте, доктор Тагабат дійсно дозволив би голові трибуналу вирішити самому відпускати чи вбивати свою матір, чи лише випробовував його?

- Поясніть останній епізод у новелі.

3.Словникова робота ( ознайомлення зі значенням незрозумілих слів)

4. Теорія літератури

Імпресіонізм - це мистецтво передачі безпосередніх вражень.

Ознаки імпресіонізму:

1. Ідеологічність (перше миттєве враження). У новелі "Я(Романтика)" підкреслюється, що ідеологія вбиває мораль.

2. Відмова від ідеалізації. Герой новели - суперечлива особистість, у душі якої ведуть запеклу боротьбу добро (Мати( і зло (доктор Тагабат).

3. Своєрідність хронотопу (уривчасті фрагменти, відкриті у свідомості песонажа).

4. Специфіка психологізму ( У новелі "Я(Романтика)"люблячий син несподівано для самого себе вбиває матір. Тут головне не дія, а фіксація душевного стану).

5. Жанрова специфіка (новела)

6. Композиція.

7. Мовні засоби (неврівноваженість, уривчастість синтаксису. посилення емоційності).

Завдання: відшукати в тексті новели ознаки імпресіонізму.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Проблемне питання:

- Чи можна ототожнювати героя новели із самим автором? Як пояснити назву цього твору?

2. Складання сенкану "Я(Романтика)", Мати, доктор Тагабат, "Я".

V. Підсумок уроку.

- Чи схвилювала вас ця новела?

VІ. Д/З

 Достатній рівень

1. Опрацювати матеріал підручника та конспект.

2. Уміти аналізувати образи твору.

Високий рівень

Написати твір-роздум "Моє ставлення до ката-чекіста з новели "Я(Романтика)"

                

Нравится